четвъртък, декември 19, 2024
НачалоЛюбопитноМожем да летим до Луната, но сме безпомощни срещу вируса на...

Можем да летим до Луната, но сме безпомощни срещу вируса на настинката

Борбата срещу коронавируса е трудна поради много причини. Едната от тях е ограниченото ни познание за имунитета. Вирусите, причиняващи настинки поставят нерешими проблеми за изследователите. Ваксина или ефективна терапия за тях няма.

Когато започне сезонът на настинките през зимата все някой близък е я с хрема, я с температура, я с кашлица. Някои се разболяват до три пъти през зимата за по най-малко седмица. Други изглежда остават незасегнати от вируса на настинката, който между другото също е коронавирус.

Американският специалист по инфекциозни болести и епидемиолог Марк Липсич обяснява пред New York Times как се изгражда имунитет срещу коронавируса. Някои от хипотезите се основават на проучвания на вируси, причиняващи настинки. Така например известно е, че хората със силен имунен отговор на фибрилна инфекция са по-добре защитени срещу повторно заразяване от онези, които са имали леки симптоми като течащ нос например.
Към момента ваксина срещу вируса на настинка няма

Известно е също така, че имунната система на хората реагира по различен начин на патогените. Вирусите, причиняващи настинка се променят така, че някой, който е имал инфекция не е автоматично имунизиран за следващата зима.

Към момента ваксина за този вид вируси няма, нито пък ефективна терапия. Можем да стигнем до Луната, но засега сме безпомощни срещу кашлицата, хремата и болки в гърлото.

Въз основа на първоначални данни от пациенти с коронавирус учените предполагат, че предпазването срещу инфекцията от Covid-19 продължава дълъг период от време. Това е добра новина тъй като така се предотвратява появата на нови инфекции за периода. Ключов момент в изследването ще бъде откритието колко дълго ще трае този имунитет.

Колкото повече хора са били заразени с коронавирус, толкова повече обществото се приближава до груповия имунитет. Ако коронавируса вече не открива неимунизирани жертви той ще спре да се разпространява – или най-малкото разпространението му ще бъде забавено. Липсич и колегите му в момента смятат, че все още няма добре изграден имунитет, дори в тежко засегнати региони.

Китайско проучване (което все още не е тествано според научните критерии) стига до важно заключение. Не всички заразени могат еднакво да допринесат за груповия имунитет. 175 пациенти с леки симптоми на Covid 19 са били изследвани за антитела. 70% са имали силен отговор за антитела, но 25% – слаб. Пет процента изобщо не са изградили антитела. С други думи лекото протичане не непременно ще предпази от нова инфекция. Затова учените сега искат да изследват до каква степен тежкият характер на заболяването е свързано с изграждането на имунитет.

Ще минат много месеци преди първата ваксина да излезе на пазара, през което време всички ще трябва да бъдат изключително внимателни. Не от истерия, а защото никой не знае дали той носи вируса и дали няма да зарази друг. Също така не знаем дали вече сме имунизирани или не, както и дали имунната ни система ще може да се справи с инфекцията.

Подобни статии

Най-четени