Определено киберпрестъпността нарасна по време на затварянията заради коронавирусната криза. Има редица причини за това. Една от тях е фактът, че почти цялата работна сила по целия свят се измести от офисите към работа от дома. Това каза Станислав Протасов, съосновател и главен оперативен директор на Acronis, в предаването “UpDate”.
“Виждаме, че по целия свят средно имаме през последните три месеца помежду 25% до 50% ръст на годишна база на традиционните атаки, като фишинг мейли или рансъмуер (бел. р. софтуер за изнудване). Броят на атаките над отдалечени устройства нарасна с близо 50%”, посочи Протасов.
По негови думи най-често срещаните атаки са тези, които по някакъв начин въвличат социалното инженерство.
“Най-уязвимата част от екосистемата са определено хората”.
“Фишинг атаките са изключително популярни и ще продължат да нарастват. Те са невероятно убедителни от чисто психологическа гледна точка. А начинът, по който са съставени тези имейли, става все по-сложен”, каза експертът.
Друг вид атаки, които той спомена, са свързани с фалшиви сайтове и фалшиви приложения.
“Изтичането на данни също се радва на голям пик в момента”, добави гостът.
Протасов говори и за бизнеса на Acronis в София, след като компанията реши преди няколко години да избере столицата за европейския си център за развойна дейност за киберсигурност, болкчейн проекти, такива за изкуствен интелект.